vexi.info

 STŘEDISKO VEXI-INFORMACÍ   THE FLAG DATA CENTRE   ZPRAVODAJ vexi.info   THE vexi.info BULLETIN    VEXILOLOGICKÝ LEXIKON   THE VEXILLOLOGICAL LEXICON   SYMBOLY KRAJŮ ČESKÉ REPUBLIKY   SYMBOLS OF THE CZECH REGIONS   VLAJKY OBCÍ ČESKÉ REPUBLIKY   FLAGS OF THE CZECH LOCALITIES 

SYMBOLY KRAJŮ ČR

o HLAVNÍ MĚSTO PRAHA

o STŘEDOČESKÝ KRAJ
o JIHOČESKÝ KRAJ
o PLZEŇSKÝ KRAJ
o KARLOVARSKÝ KRAJ
o ÚSTECKÝ KRAJ
o LIBERECKÝ KRAJ
o KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
o PARDUBICKÝ KRAJ
o KRAJ VYSOČINA
o JIHOMORAVSKÝ KRAJ
o OLOMOUCKÝ KRAJ
o MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ
o ZLÍNSKÝ KRAJ

o MAPA
o ZÁKONY A USNESENÍ

100

Stou zemí, odkud se na tyto stránky někdo podíval, se stal Barbados.

100 000

Stotisící návštěva této stránky se uskutečnila 27. prosince 2020.

Flag Counter


JIHOČESKÝ KRAJ


Oficiální popis znaku a praporu

Znak

Čtvrcený štít, v prvním červeném poli český lev, ve druhém stříbrno-modře polceném poli červeno-zlatě polcená růže se semeníkem opačných barev a zelenými kališními lístky, ve třetím zeleném poli zlato-stříbrně polcený kůl, ve čtvrtém červeném poli stříbrná kvádrovaná hradba se třemi věžemi, prostřední větší, se zlatými střechami a makovicemi.

Prapor

Čtvrcený list. V horním žerďovém červeném poli český lev. V dolním žerďovém poli čtyři svislé pruhy, zelený, žlutý, bílý a zelený v poměru 2 : 1 : 1 : 2. V horním vlajícím poli dva svislé pruhy bílý a modrý, uprostřed růže, červená v bílém a žlutá v modrém poli, se semeníkem opačných barev a zelenými kališními lístky. Dolní vlající pole červené s bílou kvádrovanou hradbou se třemi věžemi, prostřední větší, se žlutými střechami a makovicemi. Poměr šířky k délce listu je 2 : 3.


       

SYMBOLIKA

V prvním červeném poli je umístěn český lev symbolizující příslušnost Jihočeského kraje k České republice. Druhé pole je polceno stříbrno modře s červeno zlatě polcenou pětilistou růží, zlato červeně polceným semeníkem a zelenými kališními lístky. Stříbrná polovina s červenou růží, zlatým semeníkem a zelenými kališními lístky je znakem pánů z Rožmberka. Je charakteristická pro historické území rožmberského dominia. Zlatá růže s červeným semeníkem a zelenými kališními lístky umístěná v modrém poli je znakem pánů z Hradce a symbolizuje historické území jejich panství ve východní části Jihočeského kraje včetně historicky Moravě patřícího území. Zelené třetí pole nese zlato-stříbrně polcený kůl. Symbolicky zobrazuje zelené lesy a přírodní bohatství kraje obecně. Zlatá polovina kůlu připomíná Zlatou stezku, zatím co jeho stříbrná polovina symbolizuje zde pramenící řeku Vltavu, která tvoří vodní páteř území kraje. V červeném čtvrtém poli je umístěn českobudějovický městský znak symbolizující krajské město.


AUTOR NÁVRHU: Tomáš BaranKrajský prapor na budově magistrátu města České Budějovice vyfotografovaný dne 5.6.2002. Je sice vyvěšen správně - vlevo od městského praporu z pohledu pozorovatele, ale je menší.

foto: Petr ExnerHLAVNÍ MĚSTO PRAHA
KRAJE ČESKÉ REPUBLIKY

    STŘEDOČESKÝ            JIHOČESKÝ
    PLZEŇSKÝ                    KARLOVARSKÝ
    ÚSTECKÝ                      LIBERECKÝ
    KRÁLOVÉHRADECKÝ   PARDUBICKÝ
    VYSOČINA                    JIHOMORAVSKÝ
    OLOMOUCKÝ             MORAVSKOSLEZSKÝ

ZLÍNSKÝ